top of page

ПЕРШІ КРОКИ ПОЕТАПНО

#фізична_терапія_дітей #самостійна_хода #прерші_кроки_поетапно Як обіцяла кілька днів тому, буде продовження про вертикалізацію малюків. Зроблено #перші_кроки_крок_по_кроку (за тавтологію вибачайте ))).

Оскільки перехід з позицій низьких до позиції високих (двоніж) є складним етапом, то й вікно для їх осягнення є найширшим: згідно зревідованого тесту Denver II( Denver Developmental Screening Tests) - перші кроки дитина освоює в проміжку 12-18 місяців, а сама ходьба вимагає не лише доброї підготовки опорно-рухового апарату, а й емоційної зрілості та належної мотивації. Невід'ємними в цьому процесі є фактори навколишнього середовища, умови, в яких зростає дитина.

Кінцевий результат у вигляді перших кроків залежить від попередніх вмінь, починаючи від: освоєння контролю голови; вміння змінювати положення та переносити масу тіла; контролю тазу у всіх площинах.

Якщо ці вміння були спізнені в часі, то й типових для певного періоду перших кроків будемо очікувати пізніше. То як, крок по кроку, дитина освоює переміщення на обидвох кінцівках (ногах) ? Отож, приблизно у віці 9 місяців з’являються перші спроби прийняти позицію СТОЯЧИ НА КОЛІНАХ – найчастіше при меблях чи інших громіздких предметах, на які можна спертися. Завдяки цьому малюк покращує контроль тазу та працює над розгинанням тазостегнових суглобів. До цього моменту домінуючим було їх згинальне положення. Наступним етапом є перехід до вертикальної позиції. Є їх кілька варіантів, Зазвичай, стоячи на колінах або чвораках, дитина хапається за опору (предмет чи людину), випрямляє обидві кінцівки і встає. При опорі часто спостерігається пружинення кінцівок — швидке згинання і випрямлення в колінних суглобах, що, в свою чергу, сприяє збалансованій роботі м'язів-згиначів і розгиначів.

Трохи згодом, в міру освоєння тазового контролю, малюк починає вставати з ОДНОГО КОЛІНА. Це, власне, і є очікуваний спосіб прийняття положення, оскільки вимагає не тільки хорошого контролю тазу, а й вміння переносити вагу тіла в позиції стоячи на колінах. Варто звернути увагу на те, що викрок з позиції стоячи на колінах має відбуватись з кожної кінцівки (кілька перших днів, як правило, домінуючою є одна нога) . Більш відпрацьованими способами вертикалізації є вставання з положення «ведмедика» (рачкуючи, малюк випрямляє ніжки і підіймає таз, утримуючи масу тіла на руках і нижніх кінцівках). Переміщення у такій позиції є чудовим тренуванням для стопи (дитина працює всією її поверхнею і відштовхується від великого пальця) . Далі малюк працюєш над вмінням ВСТАВАТИ З ПРИСЯДУ, у типовому розвитку це вміння має бути освоєним.

Перед появою перших кроків вперед передбачається ще один важливий етап - ХОДІННЯ боком (кроком доставно-приставним) при опорі! Не варто оминати даного вміння, навчаючи дитину ходити вперед, тримаючи за руки чи ставлячи в ходунці! Під час ходьби вбік малюк вчиться правильно переносити вагу, видовжуючи та вкорочуючи обидві сторони тулуба, зміцнює сідничні м’язи, що дозволяє осягнути нейтральне положення тазу. Ходьба боком повинна спостерігатись в обидвох напрямках! По освоєнні ходьби вбік, дитина, зазвичай, відпускає одну руку від опори з метою підняти предмет, що впав. Перші спроби крокування вперед дитина робить УСВІДОМЛЕНО, САМОТУЖКИ (її ціль - повернути іграшку, яка впала). ЯК ВИГЛЯДАЮТЬ ПЕРШІ КРОКИ?

Перші самостійні можуть виглядати досить незграбними – широка площа опори, високо підняті верхні кінцівки і плечовий пояс, стиснуті або напружено випрямлені пальці рук, швидкі, короткі кроки, іноді навшпиньки...На початку пригоди з ходьбою це цілком нормально! Приблизно, як перший раз на ковзанах.

ХОДЬБА НА ПАЛЬЦЯХ? Початки ходьби можуть супроводжуватись позицією стоячи на пальцях, адже таз дитини має великий кут нахилу вперед, тому, з метою збереження рівноваги малюк переносить масу тіла на пальці ніг. Потрібно трохи часу на зміцнення м'язів, що відповідають за стабілізацію і нейтральне положення тазу, тоді й буде можливим перенесення маси тіла на п' яту. Складно, правда? А дитині як? Мораль метрового тексту: дайте дитині час P. S. Про часові норми вертикалізації читайте за посиланням та в попередніх дописах https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=279456330852080&id=100063631443717
35 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page