top of page
  • Фото автораMarta Smyk

Його величність - ТОНУС

Оскільки блог є загальнодоступним і відвідуваним як фахівцями, так і батьками, намагатимусь описати максимально доступними термінами.

М'язове напруження (тонус) - це готовність наших м'язів працювати, тому, тонус є у кожного.

За м’язову активність відповідає ЦНС, яка у новонародженого є незрілою, тому рухи дитини хаотичні, неізольовані (звідси поняття «фізіологічного тонусу»). У новонародженої дитини слабкі м’язи тулуба, тому рухи її хаотичні, є труднощі зі зміною положення тіла. Кожен рух викликає зміну положення всього тіла (вплив тонічних реакцій).

З ростом та розвитком організм пристосовується до існуючих умов, а м’язовий тонус централізується. Тулуб стає більш стійким, а рухи кінцівок не викликають рухів усього тіла.

Отже, кожен м’яз, навіть в часі найвищого ступеня розслаблення, підтримує постійний рівень напруження (тонусу) в звичайних умовах, тобто завжди має БАЗОВИЙ тонус. Тонус потрібен для реалізації кожного рухового патерну (взірця) і мусить бути настільки високим, щоб протидіяти силі земного тяжіння і настільки низьким, щоб не заважати вільним рухам.

Крім поняття кількості (як високим чи низьким має бути тонус), важливм є поняття розподілу тонусу.

Базове постуральне напурження (тонус) розвивається поступово. У новонародженого спостерігається центральна гіпотонія (низький тонус м’язів тулуба і гіпертонус на периферії (нижні, верхні кінцівки).З ростом та розвитком ситуація змінюється і немовля отримує більшу стабілізацію в центральних відділах, а меншу - в дистальних. Тобто, тонус «мігрує» від м’язів кінцівок до м’язів тулуба і в тримісячному віці здорове немовля утримує стабільну позицію як на спині, так на животі і одночасно вільно з’єднує ручки в центральній осі чи вкладає їх до рота. В поєднанні з цілим шерегом змін, що відбуваються протягом першого року життя дитини, тонус відіграє роль в утриманні контролю над тілом. Правильний м’язовий тонус дозволяє: -протидіяти силі тяжіння; -своєчасно інтегруватись первинним рефлексам; -виконати плавний рух і зміну положення тіла.

Кількісне визначнння тонусу надалі є проблематичним, оскільки відсутні стандартизовані тести, загальнодоступні для всіх фахівців. В діагностиці йдеться, в основному, про якість, яка дуже суб'єктивна і залежить від досвіду фахівця і базується на спостереженні за поставою і оцікою рухових взірців, характерних в даному віці.Найчастіше зустрічаються наступні порушення тонусу: -знижений м'язовий тонус; -підвищений м'язовий тонус; -асиметричний розподіл тонусу; -нерівномірний розподіл тонусу Усі ці типи вимагають діагностики і корекцї, особливо, після досягнення малюком 3-місячного віку. 1. Małgorzata Matyja, Anna Gogola Forecasting children’s posture development based on analyse of a postural tone quality during infancy period 2. Anna Pawlak, Ewa Bartelmus Pielęgnacja niemowląt jako element profi laktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej #гіпотонус #гіпертонус #постуральнийконтроль #фізичнийрозвиток #фізичнатерапіявпедіатрії

21 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Commentaires


bottom of page